19 września, 2017 Rzepka

MEIRINGEN – FOTOMIEJSCÓWKI (SPOTS)

Krowy w przy pasie startowym, droga do wioski przebiegająca przez środek pasa startowego, brak druta kolczastego na ogrodzeniu i hangary wykute w skale… Witajcie w bazie szwajcarskich sił powietrznych w Meiringen!

Tak, wiem że część z Was którzy jeszcze nie mieli okazji odwiedzić Meiringen słyszało różne opowieści o tej bazie, jednak co innego jest usłyszeć a co innego zobaczyć zwłaszcza jeśli już wcześniej mieliście okazję odwiedzić np. jedną z polskich baz. Meiringen jest wyjątkowa, wystarczy wybrać się choćby do innej szwajcarskiej bazy w Payerne a już drzwi nie będą stały dla nas otworem i pojawią się ogrodzenia zdecydowanie wyższe niż tu, a i krów blisko pasa też nie będzie 🙂 Więc nie jest też tak, że u nas są wielkie ogrodzenia a gdzie indziej nie.
Ten wpis jednak chciałbym zadedykować osobom, które wybierają się tam po raz pierwszy, no może drugi też i jeszcze nie miały okazji poznać otoczenia bazy oraz gdzie można tam robić zdjęcia. Pokażę Wam z którego miejsca jakie mniej więcej kadry można wykonać i czy wiążą się z nim jakieś ograniczenia, bo choć baza jest baaaardzo przyjazna fotografom to jednak są lokalizacje do których dostępność jest ograniczona. Zaczynamy!

Na mapie zaznaczone są ponumerowane „punkty” – fotomiejscówki, z których robiłem zdjęcia. Poniżej opisy każdego z tych punktów oraz przykładowe kadry jakie można z nich wykonać 🙂

Zanim jednak zabierzemy się do męczenia spustu migawki warto wiedzieć o „podpowiadaczach”, które pomogą (lub przeszkodzą) nam zorientować się w tym co się dzieje i z której strony 😉

Wieża –  warto ją obserwować, zwłaszcza górną część mrugającym światełkiem, jeśli mruga z reguły oznacza to, że coś będzie się działo!

„Mobilna wieża” – czyli samochód z jakimś stanowiskiem komunikacyjnym lub czymś podobnym… nie wiem. W każdym razie jest on zawsze obecny w trakcie startów i lądowań. Nie ma samochodu, nie ma latania…

„Mobilna wieża” – czyli samochód widoczny w prawym dolnym rogu zdjęcia

 

MiGołapka  czyli siatka mająca za zadanie „złapać” samolot w razie potrzeby przy okazji dość skutecznie zasłaniająca widok na pas ale przy okazji jest też pewnego rodzaju informacją. Podniesiona MiGołapka zawsze znajduje się naprzeciw startującego/lądującego samolotu, stąd też wiadomo z którego kierunku spodziewać możemy się startów czy lądowań. Niestety wisząca siatka właściwie do ostatniego momentu nie daje pewności co do kierunku operacji gdyż szwajcarzy mają w zwyczaju zmieniać go w ostatnim momencie…i to, że znajdujemy się po stronie opuszczonej MiGołapki ciesząc się, że właśnie za chwile przeleci nam nad głową Hornet wcale nie musi oznaczać, że tak będzie. Podniesienie jej trwa jakieś kilka sekund więc… tak oto mała loteria 🙂

F-18 Hormet „uwięziony” w MiGołapce 🙂

 • 1 – Hangar

 • 2 – Parking przy szlabanie

Zacznijmy tutaj! 🙂 To pierwsze miejsce, które napotkacie odwiedzając Meiringen. Jest tutaj parking, zwykle nawet stoi też ToiToi i jest hangar na który można wejść zmieniając nieco perspektywę naszych zdjęć.
Dobre miejsce do panoramowań.

Przeszkody: Krzaki

 • 3 – Wzdłuż potoczka

Pomiędzy ogrodzeniem lotniska a drogą dojazdową do domów płynie potoczek, który stanowi nieprzekraczalną granicę (zwykle znajdują się taśmy zakazujące wstępu). Ta droga daje nam pełną dowolność robienia zdjęć.

Przeszkody: Krzaki…

 • 4 – Face to face

Idąc drogą opisaną w poprzednim punkcie dochodzimy do kolejnego hangaru i bramy a stąd mamy piękny widok na wyjeżdżające ze schronohangarów samoloty i to dokładnie na wprost nas. Jeśli dopisze nam szczęście i starty będą się odbywać w kierunku zachodnim będzie bardzo blisko i baaaardzo głośno!

Przeszkody: W niektórych momentach może lekko przeszkadzać brama znajdująca się na przeciw hangaru.

 • 5 – Oś pasa

Idziemy dalej, prosto do osi pasa! Dopalacz od tyłu przy starcie czy lądowanie „od mordy”? Oba te warianty można wykonać właśnie tutaj (lub z dokładnie drugiej strony :))

Przeszkody: MiGołapka

 • 6 – Kołowania

3 Hornety za sobą? A może więcej? Przy odrobinie szczęścia z tego miejsca mamy szansę na takie właśnie kadry.

Przeszkody: Ogrodzenie

 • 7 – Przy szlabanie

Klasyka Meiringen, to miejsce trzeba odwiedzić, zwłaszcza jeśli chcecie poznać dokładny plan lotów. To właśnie tutaj znajduje się kantorek w,  którym możecie zapytać o plan lotów na bieżący dzień!
Uwaga na szlaban! Podnosi się dość szybko po przejeździe samolotu, trzeba uważać na obiektyw, ręce, szczękę i wszystko inne znajdujące się ponad nim! Najlepiej nie wystawiać nic nad szlabanem.

Przeszkody: Szlaban 😉

 • 8 – Taras

Kolejny punkt obowiązkowy na mapie Meiringen czyli budynek bazy wraz z restauracją i tarasem widokowym! 🙂
Tutaj można też kupić gadżety (naszywki, czapki), spotkać pilotów, popatrzeć na makietę okolicy i skorzystać z ubikacji 😉

Przeszkody: Zabudowania

 • 9 – Szlaban

I kolejny szlaban na naszej mapie, tym razem trochę głupio przyznać ale nie robiłem z tego miejsca żadnych zdjęć 🙂

Przeszkody: ?

 • 10 – Zakaz wstępu

Skoro zakaz wstępu to po co dodaję ten punkt? A to dlatego, że teoretycznie jest tam możliwość wejścia i sam miałem okazję tam być 🙂 Jednak przy większym ruchu w tym miejscu pojawiają się taśmy zakazujące wejścia. Nie jest to jednak jakieś wybitne miejsce aby szczególnie się tam pchać, jeśli będą taśmy radzę odpuścić. Generalnie jest dość blisko i przy dłuższych ogniskowych pozostają nam… kabinki 🙂

Przeszkody: brak

 • 11 – Oficjalny „Spotter place”

I tak dotarliśmy chyba do najpopularniejszej fotomiejscówki w bazie, która zresztą jest w trakcie pokazów w Axalp oznakowana jako „Spotter place”. I faktycznie jest to jedno z najbardziej uniwersalnych miejsc w bazie. Możemy stąd fotografować kołowania, starty i lądowania w dość sporym zakresie ogniskowych. Więc każdy może znaleźć tu coś dla siebie!

Przeszkody: Może się zebrać całkiem sporo ludzi…

 • 12 – Zakaz wstępu

Kolejne miejsce z zakazem wstępu gdzie można zrobić całkiem fajne zdjęcie kołujących samolotów, przy dłuższej ogniskowej może udać się bez wchodzenia pod zakaz 🙂

Przeszkody: Ogrodzenie

 • 13 – Oś pasa

Pora na drugą oś pasa lub jak kto woli tą samą tylko z drugiej strony 🙂 Wszystko podobnie jak w przypadku punktu numer 5 z tym że tutaj mamy nieco łatwiejsze dojście/dojazd. I zupełnie inne tło dla podchodzących maszyn. Które lepsze? Wybierzcie sami!

Przeszkody: Ogrodzenie

 • 14 – Obok szopy

Lustrzane odbicie punktu numer 4, choć tutaj droga kołowania jest krótsza i raczej nie kołują za sobą samoloty jeden za drugim. Jednak jest równie blisko i równie głośno! 🙂

Przeszkody: Ogrodzenie

 • 15 – Na zakręcie

Opuszczamy lotnisko i zmieniamy trochę perspektywę na widok z góry. Ciekawe miejsce gdzie mamy widok praktycznie na całe lotnisko. Jednak przyda się obiektyw nie krótszy niż 400mm. Dobre miejsce głównie do startów w kierunku zachodnim, w drugą stronę będzie dość daleko.
W okolicy zakrętu znajduje się niewielka zatoczka na jakieś 2-3 samochody.

Przeszkody: Drzewa/krzaki

 • 16 – Z góry!

i to dosłownie, mamy stąd widok na okolice schronohangarów, mamy stąd widok ma miejsca których nie widać z żadnego innego punktu wokół bazy.
Zdjęcia dzięki uprzejmości Damiana Szymuli, dzięki!

Przeszkody: ?

Zapraszam też do obejrzenia całej galerii z Meringen.

GALERIA MEIRINGEN

Trochę widoczków ale też spory kawałek z tego co można zobaczyć w bazie znajdziecie też w poniższym filmie.

Wpis będzie rozwojowy, w miarę pojawiania się nowych informacji, innych ciekawych, sprawdzonych miejsc postaram się go uzupełniać. Jeśli masz  jakieś uwagi, sugestie zapraszam do komentowania! 🙂

 • Podobało Ci się? Udostępnij!
, , ,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *